SEB Bank

hybrydowe biuro dla bankowości
w Fabryce Norblina
Warszawa
2022
3300 m2

SEB Bank

hybrydowe biuro dla bankowości
w Fabryce Norblina
2022, Warszawa

Polecam współpracę z SONITUM, które wspierało nas w zakresie wyposażenia nowego biura SEB, ulokowanego na terenie kompleksu biurowego Fabryki Norblina, w sprzęt audio-video.

 

SONITUM uczestniczyło we wszystkich etapach projektu – od przygotowania koncepcji, konsultacje w doborze urządzeń rozwiązań po realizację. Dzięki pełnemu zaangażowaniu, terminowości i elastyczności na każdym etapie prac, udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń biurową, która zachwyca w każdym detalu – zarówno designem, jak i technologią.

Head of IT
Skandinaviska Enskilda Banken AB (Oddział w Polsce)
Budynek:
FABRYKA NORBLINA
Deweloper:
Capital Park
Projekt wnętrz:
COLLIERS

„Polecam współpracę z SONITUM, które wspierało nas w zakresie wyposażenia nowego biura SEB, ulokowanego na terenie kompleksu biurowego Fabryki Norblina, w sprzęt audio-video.

 

Dzięki pełnemu zaangażowaniu, terminowości i elastyczności na każdym etapie prac, udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń biurową, która zachwyca w każdym detalu – zarówno designem, jak i technologią.”

Head of IT
Skandinaviska Enskilda Banken AB (Oddział w Polsce)

Fabryka Norblina to unikalny kompleks biurowo-usługowy, w samym biznesowym centrum Warszawy. To także nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń z wartością dodaną. Bardzo szybko docenili to światowi obserwatorzy i w październiku 2022 roku warszawski kompleks został okrzyknięty jednym z sześciu najlepszych projektów urbanistycznych na świecie. Nie dziwi zatem, że cały kompleks przyciąga kolejne wielkie marki, które chcą być jego częścią i które właśnie tutaj lokują swoje biura.

W 2022 roku dołączył do nich również szwedzki SEB Bank. To skandynawska instytucja finansowa działająca na ogólnoświatowym rynku już od prawie 170 lat. W Szwecji i krajach nadbałtyckich zajmuje się uniwersalną działalnością bankową, w pozostałych krajach skandynawskich obsługuje korporacje i duże instytucje, a w Polsce jej działania skupiają się przede wszystkim na świadczeniu usług bankowych dla swoich dotychczasowych klientów korporacyjnych rozwijających działalność w Polsce.

Media o nas

Tego, jak stworzyć prestiżowe biuro z wykorzystaniem najnowszych technologii, dowiesz się z artykułu na temat naszej realizacji dla SEB Banku – w miesięczniku AV Integracje.

Tego, jak stworzyć prestiżowe biuro z wykorzystaniem najnowszych technologii, dowiesz się z artykułu na temat naszej realizacji dla SEB Banku – w miesięczniku AV Integracje.

Cel był jasno określony: stworzenie nowoczesnego biura, przyjaznego pracownikom, zaprojektowanego z szacunkiem do wyjątkowego i zabytkowego charakteru terenu Fabryki Norblina. Biura zaspokajającego potrzeby wszystkich pracowników, wyposażonego w najnowsze technologie wspierające wydajną i wygodną pracę na każdym kroku. Jednocześnie biura, w którym technologia zapewnia najwyższe bezpieczeństwo przesyłanych informacji – wymagane ze względu na charakter działalności SEB.

Cieszymy się, że i tym razem do projektu dołączyliśmy na samym początku – prowadziliśmy rozmowy i spotkania z teamem architektów, użytkownikami i zespołem odpowiedzialnym za transformację biura, także od strony IT.

W przypadku biura SEB Banku byliśmy odpowiedzialni za opracowanie koncepcji funkcjonalnej systemów audio-wideo oraz za dobór i dostarczenie najwyższej jakości rozwiązań technologicznych dopasowanych do charakteru pracy i kultury organizacyjnej SEB. Z przyjemnością zajęliśmy się projektem koncepcyjnym i wykonawczym, a także uruchomieniem rozwiązań AV. Ponadto wdrożyliśmy pracowników SEB Banku w nowe rozwiązania – by codzienna praca stała się dla nich wygodna i przyjemna.

Podróż po biurze SEB rozpoczynamy w rozległej strefie lounge połączonej z kuchnią przeznaczoną zarówno dla gości, jak i dla pracowników. To tu znajdziemy recepcję oraz strefę poczekalni dla gości, a nawet bar kawowy obsługiwany przez baristę gotowego zrealizować najbardziej wyrafinowane zamówienia. Aby uprzyjemnić gościom oczekiwanie na spotkanie, całą strefę wyposażyliśmy w system nagłośnienia, który zapewnia niezwykle ciepłe brzmienie dowolnych utworów. To zasługa idealnej kompozycji odpowiednich głośników oraz systemu audio, który został specjalnie dostrojony do tego wnętrza.

W biurze SEB Banku znajduje się ponad dwadzieścia sal konferencyjnych – począwszy od reprezentacyjnych sal dla gości po małe huddle-roomy na niewielkie spotkania. Aby zapewnić wygodne i efektywne wykorzystanie tych pomieszczeń, nie mogliśmy pominąć systemu odpowiedzialnego za rezerwację sal. Za cel postawiliśmy sobie stworzenie przejrzystego i łatwego w obsłudze systemu, dzięki któremu salę na spotkanie czy wideokonferencję będzie można zarezerwować błyskawiczne.

Rezerwacji sal można dokonać na wiele sposobów: korzystając z aplikacji Outlook, bezpośrednio z panelu dotykowego lub bezdotykowo – z aplikacji mobilnej na własnym telefonie.

To wygodne rozwiązanie to system Crestron. Wykorzystaliśmy do niego ekrany o przekątnej 7”, które doskonale sprawdzają się umieszczone przy salach konferencyjnych, a dzięki wbudowanym sygnalizatorom zajętości sali w formie pasków LED, widocznym już z daleka, pozwalają szybko znaleźć salę na spotkanie.

To także rozwiązanie klasy Enterprise – zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. To szczególnie ważne, zarówno ze względu na bankową działalność SEB, jak i ze względu na przetwarzanie danych osobowych gości. Dlatego zastosowaliśmy rozwiązanie wspierające autoryzację dostępu do sieci LAN zgodną z IEEE 802.1X, a także pełne szyfrowanie komunikacji.

Strefa lounge to nie tylko recepcja i poczekalnia połączona z kuchnią. To także multifunkcyjna przestrzeń na wszelkie eventy, która zmienia swój charakter za jednym kliknięciem! Wybierając jeden ze scenariuszy na panelu dotykowym w recepcji, z łatwością przekształcisz ją w strefę eventową, szkoleniową, cocktail-bar, a nawet salę kinową!

Sterowanie systemem AV zostało też zintegrowane z oświetleniem sali, więc z łatwością możesz zarządzać wszystkimi funkcjami z jednego miejsca!

Prosto ze strefy lounge możemy wejść do dwóch reprezentacyjnych sal konferencyjnych – a są to nie byle jakie sale! Przeznaczone na spotkania z gośćmi i kluczowymi klientami SEB Banku, a także na zebrania zarządu. Dzięki pełnym przeszkleniom stanowią integralną część całej strefy recepcyjnej. To elastyczna przestrzeń składająca się z dwóch mniejszych, 12 osobowych sal, które z łatwością mogą się zmienić w jedną dużą, 24 osobową.

Obie sale zostały wyposażone w kompleksowe narzędzia niezbędne podczas spotkań – zarówno tych lokalnych, jak i zdalnych. Znajdziemy tu naprawdę pokaźny monitor, zestaw do obsługi wideokonferencji oraz wygodne przyłącza, bo technologia powinna wspierać użytkowników w każdej sytuacji – w czasie spotkań na żywo, jak również takich, w których mogą uczestniczyć goście z całego świata: za pośrednictwem wideokonferencji.

Jeśli wideokonferencje kojarzyły Ci się dotychczas z koniecznością użycia swojego laptopa lub z obsługą skomplikowanych systemów, to w biurze SEB Banku wyeliminowaliśmy wszystkie te niedogodności.

Wdrożyliśmy zintegrowane rozwiązanie, które współpracuje z Microsoft Teams. Działa jak wirtualny pokój konferencyjny – dzięki licencji Microsoft Teams Rooms – który pozwala wszystkim obecnym w nim rozmówcom na realizację spotkania bez konieczności użycia własnych laptopów.

System pozwala na organizację spotkań i zapraszanie innych uczestników bezpośrednio z panelu dotykowego. Z kolei do zorganizowanych wcześniej spotkań można dołączyć, naciskając tylko jeden przycisk.

Całość jest w pełni zautomatyzowana – urządzenia automatycznie włączają się i wyłączają dzięki wbudowanej czujce ruchu. Od teraz wieloosobowe konferencje mogą być organizowane natychmiast i to w bardzo wygodny dla wszystkich sposób, a ich uczestnicy nie muszą odbywać podróży, by wziąć w nich udział.

Skoro wspomnieliśmy już o systemach wideokonferencyjnych, nie możemy pominąć systemu nagłośnienia i kamer. W biurze SEB wykorzystaliśmy zestawy Logitech Rally, które składają się z kamery, głośników oraz zestawu mikrofonów. To sprawdzone przez nas rozwiązanie, które doskonale radzi sobie w średnich i większych salach konferencyjnych.

Co istotne, głośniki zamontowaliśmy po bokach ekranu – taka lokalizacja źródła dźwięku zapewnia uczestnikom najbardziej naturalne doświadczenia podczas obcowania z rozmówcą na wideokonferencji. Dźwięk dobiega do nas z tej samej strony, po której widzimy uczestnika – dając takie wrażenie, jakie mielibyśmy, rozmawiając z nim na żywo.

Powracamy do strefy lounge i kuchni, tym razem spoglądając na nie pod kątem organizacji wydarzeń i prezentacji. To właśnie tu odbywają się wszystkie szkolenia, konferencje prasowe z dziennikarzami i spotkania z partnerami biznesowymi.

Dla tej strefy, czyli przestrzeni eventowej i największego pomieszczenia w biurze, przygotowaliśmy specjalne rozwiązania audiowizualne oraz system nagłośnienia. Niestandardowy układ przestrzeni okazał się wyzwaniem pod względem nagłośnienia pomieszczeń. W rezultacie zainstalowaliśmy dyskretne głośniki szerokopasmowe ukryte pośród instalacji na suficie oraz wspierające je w zakresie niskich częstotliwości zwieszane subwoofery.

Połączenie obu tych rozwiązań pozwoliło na uzyskanie idealnej harmonii pomiędzy równomiernym nagłośnieniem całej przestrzeni a minimalistyczną estetyką wnętrza.

System jest też modułowy, co pozwala na skalowalność przestrzeni. Oznacza to, że zarówno większe konferencje i szkolenia, jak i mniej liczne spotkania mogą się odbyć w obrębie tego samego systemu, co ułatwia zarządzanie przestrzenią i zasobami w optymalny sposób. A wszystkie elementy, np. zarządzanie światłem czy multimediami, są w pełni zautomatyzowane. Dzięki temu w prosty sposób można świadomie zarządzać zużyciem energii czy doświetleniem pomieszczeń, mając wpływ na ekologiczny aspekt pracy w biurze przy zachowaniu pełnej wygody użytkowania.

Ale… wygoda użytkowania to nie tylko samo włączenie systemu, wiemy o tym doskonale! Dlatego zadbaliśmy również o komfortowe połączenie ze sprzętem, niewymagające od użytkowników ani specjalistycznej wiedzy, ani wykonania wielu czynności. Tutaj również wdrożyliśmy automatyczne rozwiązania polegające na wykrywaniu, do którego mediaportu podłączył się użytkownik, by od razu przełączyć obraz z nowo podłączonego źródła na monitor.

Czyste i ciepłe brzmienie dźwięku jest gwarancją jego doskonałego odbioru przez gości i pracowników. Dlatego zawsze stawiamy na taką konfigurację systemu – uzupełnionego o głośniki niskotonowe – która zapewni równomierne pokrycie dźwiękiem całej przestrzeni.

Wbrew pozorom dodanie do systemu subwooferów nie jest zarezerwowane wyłącznie dla klubów i barów, ale ma także szczególne znaczenie w przestrzeniach biurowych. W przeciwnym wypadku system nagłośnienia pozbawiony niskich tonów będzie brzmiał nienaturalnie, płasko i będzie wpływał irytująco na słuchaczy.

Gdy mówimy o przestrzeniach przeznaczonych do organizacji wydarzeń, nie może w nich oczywiście zabraknąć mikrofonów bezprzewodowych. A gdy w dodatku mówimy o biurze instytucji finansowej, koniecznie musimy połączyć wygodę transmisji bezprzewodowej z bezpieczeństwem na najwyższym poziomie.

Dokładnie tak zrobiliśmy w biurze SEB Banku, wybierając rozwiązania Shure, serii ULX, które zapewniają szyfrowanie transmisji zgodnie z protokołem AES.

Ale bezpieczeństwo to nie wszystko, równie ważna jest wygoda użytkowania. Dlatego na całej powierzchni lounge rozmieściliśmy rozproszone anteny – dzięki temu nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdy mikrofony stracą zasięg!

Ponadto zainstalowaliśmy ładowarki do mikrofonów, które eliminują konieczność wymiany baterii – dzięki temu przygotowanie się do eventu jest jeszcze prostsze!

Gdy mówimy o przestrzeniach przeznaczonych do organizacji wydarzeń, nie może w nich oczywiście zabraknąć mikrofonów bezprzewodowych. A gdy w dodatku mówimy o biurze instytucji finansowej, koniecznie musimy połączyć wygodę transmisji bezprzewodowej z bezpieczeństwem na najwyższym poziomie.

Dokładnie tak zrobiliśmy w biurze SEB Banku, wybierając rozwiązania Shure, serii ULX, które zapewniają szyfrowanie transmisji zgodnie z protokołem AES.

Ale bezpieczeństwo to nie wszystko, równie ważna jest wygoda użytkowania. Dlatego na całej powierzchni lounge rozmieściliśmy rozproszone anteny – dzięki temu nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdy mikrofony stracą zasięg!

Ponadto zainstalowaliśmy ładowarki do mikrofonów, które eliminują konieczność wymiany baterii – dzięki temu przygotowanie się do eventu jest jeszcze prostsze!

W tak rozległych przestrzeniach wspólnych nie mogło również zabraknąć cyfrowego systemu komunikacji wewnętrznej, czyli DigitalSignage. Wdrożyliśmy takie ekrany zarówno w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni lounge, stanowiącej wizytówkę biura, jak i w przestrzeniach przeznaczonych wyłącznie dla pracowników – takich jak kuchnie i strefy chilloutu.

Proste i wygodne zarządzanie monitorami, pozwalające na ustalenie harmonogramu pracy, pozwala również zminimalizować zużycie energii poprzez wyłączenie monitorów poza godzinami pracy i w dni wolne.

Opuszczamy powoli strefę dla gości i zapraszamy Cię do dalszej części biura, przeznaczonej dla pracowników SEB Banku. Znajdziemy tu różnorodne sale konferencyjne, zaprojektowane dla większej lub mniejszej liczby uczestników spotkań, a także gabinety – również wyposażone w systemy multimedialne.

Sale różnią się designem, ale nie rozwiązaniami technologicznymi – te są tożsame pod względem wyposażenia i sposobu obsługi, by korzystanie z nich nie było problemem dla żadnego pracownika. Każda sala została wyposażona w monitor ścienny w rozmiarze od 50” do 65”. We wszystkich pomieszczeniach zastosowaliśmy monitory o wysokiej jasności 500 nitów oraz specjalnej powłoce zapobiegającej odbłyskom światła, by wyświetlany obraz był zawsze jak najlepiej widoczny.

Są takie miejsca w biurze, w których estetyka technologii AV ma kluczowe znaczenie. Do takich miejsc z pewnością należą gabinety kadry zarządzającej SEB Banku.

Dlatego zastosowaliśmy tu unikalne rozwiązanie dla przestrzeni biurowych – monitory Samsung The Frame, które dzięki swojej minimalistycznej formie idealnie wkomponowały się we wnętrza gabinetów członków zarządu.

Pomimo ich minimalistycznej formy zachowaliśmy tę samą wygodę użytkowania co w salach konferencyjnych na terenie całego biura – monitory są zintegrowane z bezprzewodową transmisją sygnału wideo, a także nie wymagają pilota do codziennej obsługi.

Kolejnym krokiem w stronę standaryzacji sal było wyposażenie ich w taki sam zestaw do wideokonferencji. Nasza decyzja była prosta – wdrażamy rozwiązania typu Bring Your Own Device (BYOD), które pozwalają na organizację spotkań za pomocą laptopa w wygodny sposób, przy użyciu dowolnej, preferowanej platformy. Nieważne, czy jest to Microsoft Teams, Zoom czy Webex, w salach konferencyjnych pracownicy SEB bez problemu połączą się z dowolnym spotkaniem!

Skoro mówimy o spotkaniach i wideokonferencjach, równie ważne było zadbanie o odpowiednią akustykę oraz oświetlenie. Dlatego ściany sal zostały pokryte panelami akustycznymi oraz wyposażone w akustyczne lampy – aby wyeliminować pogłos i zapewnić doskonałą zrozumiałość zdalnego rozmówcy.

Z kolei oświetlenie zapewnia naturalny wygląd uczestników w oku obiektywu kamery, pozwalając na swobodną gestykulację i wyrażanie emocji, także podczas spotkań zdalnych.

Uzupełnieniem cech pomieszczenia jest zastosowanie rozwiązań cyfrowych – wbudowanego w kamery procesora audio eliminującego powstawanie sprzężeń akustycznych oraz systemu kompensacji oświetlenia „od tyłu”, co pozwala bez przeszkód przeprowadzić rozmowę, nawet gdy siedzimy tyłem do okna.

Komfort użytkowania sal konferencyjnych był istotną potrzebą Klienta, dlatego wszystkie z nich zostały wyposażone w zestawy do wideokonferencji.

Istotny był wybór takiego rozwiązania, które doskonale radzi sobie zarówno w mniejszych pokojach konferencyjnych, jak i w dużych salach. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie sprawdzonego przez nas systemu Polycom Studio, który dzięki szerokokątnej kamerze doskonale sprawdza się we wszystkich zastosowaniach.

Jak zadbać o wygodę użytkowania, gdy w każdej sali jest jednocześnie i monitor, i wideobar, a pracownicy mają różne typy laptopów? Skorzystać z transmisji bezprzewodowej! Dlatego w biurze SEB wdrożyliśmy rozwiązania lidera w tej dziedzinie, czyli system Barco Clickshare serii CX.

Wśród jego najważniejszych zalet można wskazać łatwość obsługi – wystarczy tylko podłączyć button do komputera i już można rozpocząć spotkanie wideo lub prezentację w sali konferencyjnej. Najnowsze rozwiązania z serii CX umożliwiają przeprowadzenie w pełni bezprzewodowej wideokonferencji w myśl trendu BYOD. Co było tutaj niezwykle istotne, wszystkie urządzenia Barco, we wszystkich oddziałach SEB Banku na świecie, są zintegrowane poprzez XMS z systemem znajdującym się w centrali banku w Sztokholmie, co ułatwia zdalne administrowanie i zarządzanie systemem oraz utrzymanie wszystkich urządzeń.

Nasze działania nie kończą się na dostarczaniu technologii AV. Jesteśmy butikowym studiem projektowo-wykonawczym, które otacza Klienta opieką na każdym etapie. Definiujemy jego potrzeby, aby zaproponować najefektywniejsze rozwiązania. Współpracujemy z pracownią projektową, by zręcznie zintegrować technologię z charakterystycznym stylem biura, w tym także stylem pracy, i na koniec pomóc Klientowi w integracji wdrażanych rozwiązań z istniejącą już infrastrukturą IT.

Elementem podnoszącym poprzeczkę tego projektu była konieczność pełnej współpracy na poziomie międzynarodowym. Instalowane lokalnie rozwiązania musiały być w pełni zintegrowane z centrum zarządzania systemami AV w Szwecji, co wymagało nie tylko odpowiedniego podejścia i wiedzy, ale także znakomitej współpracy na każdym etapie projektu.

Technologiczne biuro przyszłości, które stworzyliśmy dla SEB Banku, to zrealizowana z sukcesem wspólna i wyprzedzająca swoje czasy wizja, która zapewnia funkcjonalność tego miejsca na wiele lat oraz sprawia, że chce się w nim pracować.

Porozmawiajmy!

Michał Kłaczkow
new business
Katarzyna Kłaczkow
project management

Porozmawiajmy!

Michał Kłaczkow
new business
Katarzyna Kłaczkow
project management

SONITUM Sp. z o.o.

ul. Twarda 18, 00-105-Warszawa

SONITUM LinkedIn      SONITUM Instagram

SONITUM LinkedIn      SONITUM Instagram

SONITUM Sp. z o.o.

ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa